Translate

czwartek, 18 czerwca 2015

Kosmetyki Naturalne

Witam ponownie po długiej nieobecności. 


Nareszcie wakacje więc mogę wrócić do pisania postów. Niestety w czasie trwania roku akademickiego nie mam czasu nawet się tutaj zalogować, ale postaram się nadrobić zaległości.
W czasie mojej długiej przerwy z blogiem zaczęłam eksperymentować z kosmetykami naturalnymi. Patrząc na składy analizowanych przeze mnie kosmetyków poczułam się na prawdę bezsilna i doszłam do wniosku, że nie będę płacić za coś co mnie truje i wpływa w sposób negatywny na moje zdrowie. "Zabawa" z kosmetykami naturalnymi jest bardzo ciekawa ,lecz czasochłonna.
Ale uwierzcie mi, że na prawdę warto. Możecie stworzyć kosmetyk dostosowany idealnie do waszych potrzeb i rodzaju skóry, który będzie zawierał takie składniki jakie WY będziecie chcieli. Produkty do robienia swoich własnych kosmetyków możecie znaleźć na stronie kolorowka.com lub zrobsobiekrem.pl .

W XXI wieku coraz więcej osób zaczyna interesować się zdrową żywnością, aktywnym trybem życia, więc może warto także zmienić podejście do kosmetyków? Zamienić te z dużą ilością konserwantów i innych substancji dodatkowych na te które zawierają naturalne substancje odżywcze.
Możemy zrobić wszelkiego rodzaju kosmetyki: podkłady mineralne, pudry prasowane, wszelkiego rodzaju kremy, szampony, a nawet mydła.  Trwałość takiego kosmetyku jest rożna w zależności od typu - kremy bez konserwantów utrzymują się w lodówce do 2tyg, jeśli komuś zależy na dłuższej dacie przydatności może dodać konserwant wedle uznania. Z kolei podkłady mineralne nie mają daty ważności, ponieważ w tych produktach nie rozwijają się bakterie.
Wiele firm kosmetycznych oferuje nam kosmetyki mineralne, sama parę przetestowałam. Jednak jak nie trudno zauważyć ceny takich produktów są bardzo wysokie, a jakość czasami pozostawia wiele do życzenia. Zachęcam więc do robienia swoich własnych kosmetyków.

A teraz parę słów o zrobieniu swojego własnego kosmetyku :) 
...




Rozróżniamy dwa główne typy emulsji:  (Informacje ze strony zrobsobiekrem)
1) O/W - emulsja typu olej w wodzie - fazą ciągłą jest faza wodna, emulsja taka zmieszana z woda tworzy mleczka. Przykładowe emulsje O/W:
- (przy zawartości fazy olejowej poniżej 25%) - kremy nawilżające, podkładowe, balsamy do ciała, szampony kremowe, maseczki, odzywki do włosów;
- (fazy olejowej powyżej 25%) - kremy uniwersalne, na noc, lekkie pod oczy, mleczka, odżywki do włosów, cold-kremy.
2) W/O - emulsja typu woda w oleju - fazą ciągłą jest faza olejowa, emulsja taka po zmieszaniu z wodą tworzy kłaczki, grudki. Przykładowe emulsjke W/O:
- kremy tłuste, na noc, pod oczy, ochronne, uniwersalne, do masażu, mleczka do demakijażu.

1. Na początku wypadałoby pomyśleć ile chcemy tego kosmetyku ponieważ jest nam to potrzebne do dalszych obliczeń
2. Zapoznajemy się z przykładową recepturą i z tym co jest nam potrzebne do zrobienia kosmetyku (np.do zrobienia kremu musimy mieć trzy fazy:
 faza A - składniki tłuszczowe (oleje, masła)   ok.15-80% masy kremu
faza B - woda lub hydrolat i wszystkie składniki odporne na wysoką temp oraz rozpuszczalne w wodzie( konserwanty) ok.50-80% masy kremu
faza C - wszystkie składniki wrażliwe na temp. (np. witaminy)  reszta masy kremu
3. Wybieramy składniki które są dostępne na zróbsobiekrem.pl lub kolorówka.pl . Czytamy opis składnika, tam zawarte są informacje do której fazy należy go dodać i jakie powinno być jego min-max stężenie w jakim produkcie. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat danego składnika możemy skorzystać z kart charakterystyki wpisując w Googlach np. "dwutlenek tytanu karta charakterystyki" . Możemy się tam dowiedzieć o zagrożeniach dla zdrowia itp.
4. Zakładając że ustalona przez nas masa ma 100% obliczamy jaka masą powinna mieć każda faza a następnie obliczamy z tego masę każdego ze składnika.
5. Zamawiamy potrzebną nam ilość składników i tworzymy!

Przy dobieraniu składników można skorzystać z przykładowych receptur na wyżej wymienionych stronach internetowych co znacznie ułatwia sprawę.

Do zrobienia kosmetyków może być nam potrzebne:
-cylinder miarowy
- moździerz
- młynek do kawy (pudry sypkie, podkłady mineralne)
- zlewka
- źródło ciepła
- waga
- pojemniczki dla naszych kosmetyków

W następnym poście napiszę o niektórych składnikach i ich właściwościach, a w następnym tyg postaram się napisać dla was jakąś przykładową recepturę.
Serdecznie zapraszam! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czekam na twoją opinie :)